Anasayfa » Haberler » YGS Sınavına Bir Ay Kala Yapılacaklar

YGS Sınavına Bir Ay Kala Yapılacaklar

12 Mart Pazar saat 10.00’da başlayacak olan YGS SINAVI 2017’ye Bir Ayımız kaldı ve bu Bir ay o kadar önemli ki kesinlikle boş geçirilmemesi gereken bir sürece girdik. YGS SINAVI sizi üniversiteye yerleştirmeyecek fakat sizi LYSye daha rahat götüren bir sınav olacak.
Örneğin Play-Off maçında kendi evinizde oynadığınız maç YGS SINAVI olsun bu maçı kaybetseniz bile deplasmanda oynayacağınız maç LYS ile turu geçebilirsiniz. Ancak bu zorluğu yaşamamak için YGS SINAVIde hedefimize ulaşma noktasında yeterli olacak SIRALAMAyı almalıyız.
Peki neden puan değil de SIRALAMA derseniz ? YGS SINAVI-LYS sisteminin amacı sizin zekanızı,yeteneğinizi ölçmek değil 2.5 Milyon adayı nasıl sıralayıp yerleştirebiliriz. Birçok kişi YGS SINAVI sonucu geldiğinde puanına bakarak değerlendirme yapacak fakat hem kılavuzdaki YGS SINAVI-LYS oranları farklılığından hem de özellikle geçen sene yaşanan YIĞILMAdan dolayı yanılgılar yaşanabilir.Bu yüzden Ağustostan beri yapılmayan şeyler hakkındaki karamsarlıkları bırakıp son Bir Ayın planı ile bu son düzlükte çalışmaya,çabalamaya yoğunlaşmalıyız.
Peki YGS SINAVI bizden ne ister?
-Bol tekrar yapmamızı
-Denemelerle,sorularla pratiğimizi geliştirmemizi
-İlginç paragrafları ve problemleriyle yorum gücümüzü geliştirmemizi
-160 soru 160 dk ile süreyi verimli kullanmamızı
-2 saat 40 dakika tuvalete bile gitmeden sağa sola bakmanın kopya sayıldığı ortamda dinç,motivasyonu yüksek üniversite adayları olmamızı ister.
Karşılığında da 2 kalem + Bir silgi + 3 peçete + Bir plastik kalem kutu verir gönderir.

Ama biz 12 Mart Pazar 12.41 de sınavdan çıkarken hedefimizdeki üniversiteye ulaştıracak puanı,sıralamayı alıp da çıkmamız lazım.
Peki bunun için neler yapmalıyız ?

1-Konu Eksiği Bırakma
Son Bir Aya girerken kesinlikle konu eksikleri tamamlanmış ve sınava hazır duruma gelmeliyiz. Konulara çalıştıktan sonra mutlaka soru çözüp hataları gidermeliyiz.

2-Konu Tekrarlarını Sık Sık Yap
Türkçesi,Tarihi,Coğrafyası,Fiziği,Kimyası derken bir çok dersten sınava gireceğiz. Zaman ilerledikçe öğrendiklerimizi unutabiliyoruz. Bu yüzden mutlaka konu tekrarlarını yapmalıyız.
Bunu isterseniz konu özetlerinizden,ister kes yapıştır defterinizden isterseniz de tekrar videoları izleyip not alarak da yapabilirsiniz.
3-Maksimum Soru Sayısına Ulaş
Çözmüş olduğunuz soru sayısını maksimum seviyeye çıkartın. Unutmayın ne kadar çok soru çözerseniz başarınız o kadar artar.2016 YGS SINAVI Birincisi günde 480 soru çözdüğünü belirtmişti.
4-Yanlış yapmaktan korkma
Denemelerde ve soru çözümlerinde yanlış cevapladığımız soruları yuvarlak içine almalı, test bittikten sonra tekrar dönüp çözmeliyiz. Aynı zamanda belirli konularda hep hata yapıyor isek o konuyu tekrar etmeliyiz.

5- Beslenmeye Dikkat Et
Beslenme düzenimize dikkat etmeliyiz. Özellikle üç öğünü yemeği taviz vermeden uygulamalıyız. Vücut direncinin düşmesi halinde çalışma isteği ve gücü de azalacaktır.

6-Uyku Düzenine Dikkat
Uyku saatini sabitlemeliyiz. Son Bir AY içerisinde genelde okula gidilmediği için uyku süresini uzatanlar , süreci verimsiz kullanmaktadırlar. Bu nedenle günlük ortalama 7 saat uyumak yeterlidir. Sınav öncesi gece uyuyamayanların en önemli sebebi de bu ay içinde yaşadıkları gece 2-3 e kadar çalışmaları. 23:00-07:00 en ideal uyku dilimi olacaktır.
7-Bedensel Faaliyetlerden Uzak Dur
Son bir aylık süreç içinde sakatlanmaya yol açacak sporsal ve bedensel etkinliklerden uzak durmalıyız.
( futbol,basketbol,halter,fitnes vs..)
8-Süreyle Yarış,Sistemini Belirle
Denemeleri ve soru çözümlerini süre tutarak yapmalıyız.Denemelerde sınav anında aşanabilecek kaygı,stresten dolayı 160 dakika değil de 10-15 dakika süreyi azaltarak çözmemiz daha iyi olacaktır. Bu süreyi daha verimli kullanabilmek için Testleri Çözüm sıralamamızı ve denemeyi çözme tekniğini belirlememiz gerek ( Örn: Turlama Tekniği ) . YGS SINAVIden önce tekniğin ve sıralamanın provası yapılması lazım.

9-Moralini ve Motivasyonu Yüksek Tut
İşin psikolojik savaş boyutuna da bu son Bir aylık süreç ile giriyoruz. Ailenizin,akrabalarınızın sizden beklentileri, arkadaşlarınızdan ‘’Ben yapamayacağım mezuna kalacağım’’ gibi etkenler sizin performansınızı düşürecektir. Aynı şekilde Ağustostan beri yapamadıklarınızdan dolayı üzülmektense işin olumlu tarafına neleri yapabildiğinize bakmanızda fayda var.
Arkadaş grubumuzda, kendimizi diğerleri ile kıyasladığımız sürece hep bizden daha iyi çalışan olduğunu düşünerek kendimizi mutsuz ederiz. Bu nedenle gereksiz bir kıyasa girmemeliyiz.
Sınavdan sonra yaşayacağınız olumsuzluklar üzüntüler veya sevinçleri zihninizde yaşamaya gerek yok. Çünkü sevinmek veya üzülmek için elimizde henüz bir gerekçe yok. Üzüntüyü ve sevinci sınav sonrasına erteleyelim.
Sınav öncesinde sınavla ilgili “;Şu kadar net yapmalıyım”;, “;Dakikada en az bir soru çözmeliyim”; gibi koşullar üretmeyelim.. Çünkü oluşturacağımız bu tür koşullar sınav sırasında tehdit edici faktör haline gelebilir.
10-Çıkmış soruları çöz+ MEB Kitapları ve ALES soruları
Çıkmış sorular, çıkacak soruların habercisidir. Çıkmış soruları çözerek, YGS SINAVIde hangi konulardan soru geldiğini, soruların mantığını,üslubunu,soruluş tarzını,en çok hangi konuların sorulduğunu,konulardan ne tip sorular sorulabileceğini ve sınavın zorluk-kolaylığını tespit edebiliriz.
ÖSYM’nin son yıllarda en sevdiği şey ders kitaplarından ilginç detay soruları sormak. Özellikle Fizik için bu yola başvuruyorlar. Piyasadaki denemelerde ağırlık Sayısal soruları iken ÖSYM Fizikte daha çok yorum sorularını soruyor. 2016 sınavında sorulan sözel sorular uzun süre tartışılan sorular oldu. Bu yılda ağırlığın sözel-yorum soruları olması bekleniyor. Özellikle 9.sınıf ders kitaplarına bu Bir aylık dönemde incelemek lazım.
ÖSYM ye en yakın kaynak ÖSYM’dir. Komisyonlar farklı bile olsa 2013’ten beri YGS SINAVI de sorulan Paragraf-Problem soruları ALES kökenli sorular oldu.
1 sayfada 2 paragraf soruları , kısa paragraftan hangisi kesin olarak çıkarılabilir ve problemlerdeki mantık soruları gibi

Özetle ;

Her şeyden önce kendinize güvenin
Hiçbir şeyin moralinizi bozmasına izin vermeyin
Keşke dememek için elinizden geleni yapmamız gerektiğini unutmayın
Zamanı etkili ve doğru kullanabilmek için çalışmaları planlayıp aksatmadan uygulayın. Cep telefonu ve internet ile harcanan süreyi minimuma indirin
Denemeleri çözerken rahat olmaya çalışın. Sonuçları moral bozmak için değil eksikleri görüp telafi etmek için değerlendirin
ASLA ÜMİTSİZLİĞE KAPILMAYIN

Kazanamayacağınıza dair bir kanıt hiçbir zaman yoktur. Doktorun görmediği hastaya teşhis koyması nasıl ki mümkün değil ise, sizin de girmediğiniz sınava teşhis koymanız bir o kadar yanlıştır.

Ayrıca Göz At

9. sınıf tarih ders notları

1. KONU: TARİH BİLİMİNE GİRİŞ 1. TARİHİN KONUSU VE ÖZELLİKLERİ a) Tarihin Tanımı ve Özellikleri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirOnline Mücevher