Anasayfa » Haberler » YGS Öncesi Yapılması Gerekenler (2017 YGS Rehberi)

YGS Öncesi Yapılması Gerekenler (2017 YGS Rehberi)

2017 YGS’de başarılı olmak için adaylar neler yapmalı? Üniversite adayları YGS’de yüksek puan almak için kalan zamanı nasıl daha verimli hale getirebilirler? İşte YGS öncesi adaylara önemli tavsiyeler…

12 Mart’ta yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na başvuru yapan aday sayısı şuan itibariyle netleşmemekle birlikte 2.5 milyonun üzerinde. YGS de daha çok kavrama yeteneği ile bilgiyi kullanma becerisi ölçülürken, LYS ise daha çok bilgi düzeyini ölçmektedir. Peki adaylar sınavda daha yüksek puan almak için kalan zamanı nasıl daha verimli hale getirebilirler?

YGS, yerleştirme puanına % 30 oranında katkı sağlayacağı için büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla Mart ayının 13’üne kadar YGS konularını bitirecek şekilde çalışılmalıdır.

1 –Bu süre içinde tekrarlara ağrılık vermeli, deneme sınavlarıyla strateji belirlenmelidir. Bu stratejilerden biri hangi testten başlayacağınızı netleştirmek olmalı.

2- Sınav sürecinde stratejiler den birisi de YGS de hangi testlerden ne tür soru geleceğidir. ÖSYM’nin geçmiş yıllarda uyguladığı sınavların iyi analiz edilmesi,12 Mart’ta çıkması muhtemel soruların tahminini kolaylaştıracaktır. YGS’de son 3 yıl en çok sorulan sorular ile ilgili kaynakları inceleyiniz.

3- Her deneme sonrası soruları kontrol ederek yapılan yanlışlar mutlaka kritik edilmeli ve öğrenilmelidir.

4-YGS için kalan süre de öncelikle konu eksiği olduğunu düşündüğünüz konulara öncelik verilmelidir. Bu konular tekrar edilerek ve bu konularla ilgili daha fazla soru çözülerek pekiştirilmelidir.

5- Moraliniz yüksek tutulmalı ve sizi etkileyebilecek sorunlardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

6- Beslenmenize ve uyku düzeninize önem verilmelidir.

7-Yoğun bir eğitim dönemi geçiren adaylar şubat tatilini de fırsata dönüştürmeli. İlk dönemin yorgunluğunu atmak için yorucu olmayan ve fiziksel efor gerektirmeyen etkinliklere daha çok zaman ayırmaları gerekir.

8- Yarıyıl tatilinde konu tekrarı ve etüt takviyeleri ile yarım kalan konular tamamlanabilir.

9- Sözel dersleri tekrar okuma ve önemli noktaları not tutarak, altını çizerek çalışılmalıdır. Sayısal dersleri ise problemlerin sonucunu bulana kadar çalışma yapılmalı ve soruların çözümü öğrenilmelidir.

10- Özellikle konu eksiği fazla olan adaylar, zamanlarının çoğunu bu eksik konularını tamamlamaya ayırmalıdırlar. Deneme Sınav sonuçlarına göre bu eksikler belirlenmelidir.

Çalışmalarınızı çok çalışmak üzerine kurgulamak yerine verimli çalışmak üzerine kurgulamalısınız. Verimli çalışmanın ön şartı ise zamanın planlamasıyla olabilir.

Ayrıca Göz At

9. sınıf tarih ders notları

1. KONU: TARİH BİLİMİNE GİRİŞ 1. TARİHİN KONUSU VE ÖZELLİKLERİ a) Tarihin Tanımı ve Özellikleri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirOnline Mücevher